Gömlekçi kime denilir.

Burada tahmin edeceğiniz üzere gömlek işiyle uğraşanlardan bahsetmeyeceğim. Borsadaki gömlekçilerden bahsedeceğim. Bunlar her zaman hayran olduğum kalantor abilerdir. Kendi işlemlerini yaparlar ve hacimli işlem yaparlar. Profesyonel abilerdir genellikle kimseyi dinlemezler kendi sistemleri vardır. Piyasanın büyük oyuncularıdır. Gömlekçi kelimesi eskiden borsada tahta zamanında her aracı kurumun brokerleri tek tip renkte gömlek giyip arkalarında o aracı kurumun logosu bulunurmuş . Gömlek kelimesi oradan gelmektedir.

Anlamına gelirsek bu abilere borsa jargonunda gömlekçi denir. Bunlar zaten profesyonel trader abilerdir. Mevzuat gereği bir aracı kurumla anlaşarak onların traderi gibi işlem yaparlar aradaki fark kendi parasını yönetmesidir. Genellikle odaları çok ışıltılıdır. Bir sürü ekran olur önlerinde piyasayı ekrandan devamlı takiptedir ler. Tv den yurtdışı ve yurtiçi  haberleri sürekli takip ederler.

( Şimdi kısaca bahsedeyim sonra manipülatör spekülatör ve yatırımcı hakkında yazıcam tekrar )    Manipülatör ve spekülatör arasındaki farkı anlamak lazım. Manipülatör kısaca yapay asılsız haberlerle piyasa aracının değerini arttırmaktır  tamamen yasa dışıdır. Spekülatör ise tahminde bulunup ona göre pozisyon alandır eğer güçlüyse( genelde güçlü oluyorlar)kendi dalgasını yaratırlar. Kendileri iyi bir teknikçi ve temelci olduğundan dalga yaratmak çok zor değildir. İşte bu spekülatör büyük trader abiler bana göre genelde gömlekçidir.

Kendi aralarında işlem yapmalarına göre ayrılırlar. Kimi vardır 1-2 kademeye yüksek hacimli işlem yapar günlükçüdür yani. Kimisi  ucuz kalmış şirketlere uzun vade yine yüksek hacimli işlem yapıyor.

Benim bu abilere hayran olmamda ki sebep para kazanmaları değildir zaten işini bilen takip eden herkes para kazanır. Ben onların teknik ve temel analizlerde ki engin bilgilerine hayranım bu bilgilere de sadece sahip olmak yetmiyor onu piyasaya uyarlamak çok önemli. Hırs yapmamak lazım pozisyona aşık olmamak lazım karı realize etmek gerekirse stop loss yaparak pozisyonu kapatmak gerekir. Kendi içsel karakter analizlerini yapan  ve piyasayı çok iyi koklayan abilerdir. Genelde yüksek montanlı işlem yaptıklarından göz önünde olurlar. Her zaman büyük resme bakmak lazım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir